Egzamin ósmoklasisty

Jest taka anegdota, że najpierw egzaminem ósmoklasisty zaczynają się przejmować nauczyciele - bo już rok wcześniej. Rodzice pierwszy stres odczuwają we wrześniu, to właśnie wtedy rozpoczynają się poszukiwania najlepszej, najskuteczniejszej szkoły językowej lub najbardziej polecanego lektora. Natomiast sami uczniowie pierwszą lekką tremę odczuwają dopiero po feriach.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty? Co jest najważniejsze?

Arkusz zawiera zadania zamknięte i otwarte. Zadania zamknięte to zadania polegające na dobieraniu lub ćwiczenia wielokrotnego wyboru. Zadania otwarte to takie gdzie samemu należy sformułować odpowiedź. Są to zadania z luką, którą trzeba uzupełnić zdaniem lub wypowiedziom. Kolejnym rodzajem zadań są polecania wymagające odpowiedniej reakcji językowej. Ostatnim poleceniem na egzaminie jest napisanie maila. Wypowiedź ta powinna mieścić się w przedziale od 50 do 120 znaków. Bardzo ważne jest aby przy tym zadaniu dokładnie rozwinąć każdy podpunkty z polecenia. Do każdej „kropki” najlepiej napisać 2-3 zdania. Warto pamiętać, ze arkusz egzaminacyjny będzie zawierać od 12-15 zadań, które trzeba rozwiązać w ciągu 90 minut. Uczeń może zdobyć za cały egzamin od 45 do 55 punktów. Często uczniowie, którzy w ostatniej chwili orientują się, że mają egzamin, chcą się dowiedzieć na czym najbardziej się skupić. Oczywiście na wszystkim, ale jeśli już czas nas nagli proponuję skupić się na słuchaniu. 25% wszystkich punktów, to właśnie dobrze rozwiązane słuchanie.

Jak słuchać, żeby dobrze usłyszeć?

Pamiętaj, że nagrania egzaminacyjne zawierają także polecenia do zadań- skup się abyś dobrze je zrozumiał. Przed wysłuchaniem przeczytaj dokładnie zadania. Dzięki temu domyślisz się jak prawdopodobnie przebiegnie listening. Pomocne może być podkreślenie słów kluczy, które potem naprowadzą Cię na poprawną odpowiedź. Nie martw się jeśli nie zrozumiesz wszystkiego, zadania są tak skonstruowane abyś mógł wywnioskować z kontekstu odpowiedź. Powodzenia na egzaminie !

Zapraszamy na nasze kursy języka angielskiego w Lublinie, które pomogą doskonale przygotować się dzieciom do egzaminu

Sprawdź naszą ofertę:

Angielski dla dzieci i młodzieży

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij